Хроника

За брзо возење 112 санкции на територија на СВР Тетово

На територијата на СВР Тетово денеска е спроведена засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 112 возачи. Од нив, како што соопшти МВР, […]

Хроника

Изречени 63 санкции за брзо возење на територија на СВР Велес

На територијата на СВР Велес денеска е спроведена засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 63 возачи. Од нив четири возила се движеле […]

Власт

СДСМ го претстави кандидатот за градоначалник на Маврово-Ростуше

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) на партиски собир во долнореканското село Ростуше го претстави кандидатот за градоначалник на општина Маврово-Ростуше, Медат Куртовски. Пред сопaртијците и граѓаните од овој крај се обрати и претседателот на СДСМ, […]

Култура

Етносаем во Крушево во пресрет на Илинден

Во пресрет на големиот празник Илинден, во Крушево, во домот на културата „Наум Наумоски Борче“  вечерва е отворен етно саем со ракотворби, ткаени постелнини и рачно изработени украси со традиционални крушевски везови. Саемот го претставува уникатниот […]

Политика

Пендаровски: Немам никакво разбирање на барањето за референдум, станува збор за манипулација

Немам никакво разбирање на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за референдум, станува збор за манипулација која Христијан Мицкоски ја прави прилично неочекувано, изјави вечерва претседателот Стево Пендаровски. Зборувајќи во интервју на телевизија Канал 5 дали е за […]

Свет

Иран е подготвен да преговара за повторно активирање на договорот од Виена

Главниот ирански нуклеарен преговарач Али Багери Кани денеска изјави дека Иран сака преговорите за повторно активирање на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Техеран и големите светски сили да завршат што е можно поскоро. – Ги предложивме […]

Вести

Чествување на 2 Август под слоганот „Илинден – Нашата сила за иднината“

Под слоганот „Илинден – нашата сила за иднината“, годинава, се одбележува 2 Август – Денот на Републиката – Илинден. Во таа чест, соопшти вечерва владината прес-служба, делегации на Владата, на Собранието и на претседателот на […]

Македонија

Сали: Секојдневно го зголемуваме капацитетот за тестирање за КОВИД-19

Секојдневно ја следиме бројката на лица за тестирање за КОВИД-19 во јавните установи и го зголемување капацитетот за тестирање, односно се адаптираме на два-три дена колку што има потреба од тестирања. Ве уверувам дека процентот […]

No Picture
Балкан

Косовската полиција ги затвори премините Брњак и Јариње

Косовската полиција вечерва соопшти дека ги затворила премините Брњак и Јариње за патнички сообраќај и возила. Во соопштението објавено на Фејсбук страницата на полицијата се наведува дека премините се затворени поради блокадите на патиштата кон Јариње и Брњак. Граѓаните се известуваат за сообраќај да користат други премини.

Свет

Уапсен маж под сомнение дека предизвикал шумски пожари во Германија

Триесет и шестгодишен маж е уапсен во источната германска покраина Бранденбург за наводно подметнување на неколку пожари во блиската шума. Сведок го набљудувал човекот во саботата, соопшти денеска локалната полиција. Тој е осомничен дека подметнал […]