Ракомет

Лазаров постигна погодок вреден бод на гостувањето на Нант кај ГОГ Гудме

Со погодокот вреден бод на гостувањето на Нант кај ГОГ Гудме, капитенот и селектор на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, вечерва беше херојот на мечот. Нант на гостувањето кај ГОГ Гудме губеше со 29:28 во […]

Свет

Агенцијата на ОН за палестински бегалци нема пари за плати на вработените

Генералниот комесар на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (UNWRA) Филип Лазарини денеска изјави дека поради големата финансиска криза, овој месец 28.000 вработени во агенцијата ќе останат без плати и предупреди дека можеби ќе се укинат некои […]

Култура

Изложба „Криза 2“ на мултимедијалниот уметник Игор Станоески

Во галеријата „КО-РА“ во Домот на културата „Кочо Рацин“ вечерва е отворена самостојна  изложба на мултимедијалниот уметник  Игор Станоески, насловена „Криза 2“, на која се претставени 14 дела. Тие се работени во техника акрил на […]

Спорт

Четвртфиналните натпревари од фудбалскиот Куп на Македонија се одигруваат утре

Четвртфиналните натпревари од фудбалскиот Куп на Македонија за 2021 година се одигруваат утре со почеток во 13 часот. Актуелниот шампион Шкендија во Тетово ќе се соочи со Струга Трим Лум, додека, во Битола, Пелистер го […]

Општини

Муцунски: Укинавме две градежни маркици и донесовме одлука наместо кафеана да се изгради детска градинка

На иницијатива на градоначалникот Тимчо Муцунски, Советот на Општина Аеродром на денешната седница донесе две важни одлуки – за изградба на нова градинка на местото од кафаната во склоп на ОУ ,,Блаже Конески” и за […]

Спорт

Кина: Новата варијанта на коронавирусот може да ја отежни организацијата на ЗОИ

Кина денеска призна дека Омикрон, новата варијанта на коронавирусот, може да донесе дополнителни тешкотии во организирањето на Зимските олимписки игри во Пекинг, но ја повтори својата верба во успехот на Игрите. – Тоа сигурно ќе […]

Доза здравје

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

Вакцината против Ковид-19 на Фајзер и Бионтек веројатно ќе понуди силна заштита од потешка форма на оваа болест предизвикана од новиот сој на коронавирусот Омикрон, најави извршниот директор на Бионтек, Угур Сахин. Тој потврди дека […]

Бизнис и економија

Владата усвои законски измени за намалување на последиците предизвикани од пандемијата во земјоделството

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна седница го утврди текстот на Предлог-законот за финансиска поддршка врз производството и откупот на земјоделски производи.Како што информираат од Владата, нa предлог на Министерството за земјоделство, шумарство […]

Власт

Финансиска награда за матичните лекари ако имаат над 70 отсто вакцинирани пациенти

Владата денеска на 112-та седница донесе одлука за еднократна финансиска награда од 30 денари по пациент за матичните лекари доколку достигнат и надминат опфат од 70 отсто со вакцинација од вкупниот број пациенти запишани кај […]

Бизнис и економија

Бугарско-македонската комора апелира до Заев и Јанев за надминување на политичката криза и економско поврзување

Бугарско-македонската трговско-индустриска комора упати Декларација до премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Стефан Јанев во која се изразува загриженост од „негативното влијание врз деловната клима и трговските односи меѓу двете братски […]