Избори

Папазов: Создади нова иднина – нудиме комунални и инфраструктурни проекти, ќе формираме постојан економски совет од докажани професионалци

Љупчо Папазов, кандидат за градоначалник на Кочани од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот минитинг рече дека се потребни промени за успешно справување со проблемите. „Градот најдиректно ги почувствува негативните последици на бројните ризици на живеењето […]

Опозиција

Мицкоски: Зборуваат за иднина, а тие сегашноста ја уништија, иднината со СДСМ е статус кво

  Убеден сум дека на 17 октомври народот ќе им каже доста е. На 17 октомври треба да ги пратиме овие од власта на темната страна на историјата, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на […]

Власт

Георгиевски: Грижата за пензионерите останува врвен приоритет на општина Гази Баба

Грижата за највозрасната популација останува врвен приоритет и во вториот мандат на актуелниот градоначалник на Гази Баба, Борис Георгиевски – ова беше истакнато на средбата со здруженијата на пензионери на територија на општината. „Четири години […]

Култура

“Обичен човек” – прва NFT аукција од Жарко Башески

Македонскиот уметник познат по своите хиперреалистични скулптури – Жарко Башески, ќе ја има  својата прва дигитална NFT аукција.  “Обичен човек / Ordinary Man” е името на една од неговите најпознати скулптури, моментално изложена во Брисел, а претходно […]

Македонија

Симовски: Пописот заврши успешно, резултатите до крајот на март 2022

– Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република С. Македонија успешно заврши. Попишани се 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови, соопшти вечерва директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски. Во дијаспората, […]

Избори

Мицкоски: Македонија е прва во Европа по починати од корона по глава на жител, затоа што наместо да организираат протоколи тие трчаа по провизии 

„Македонија е првата држава во Европа која што има најголем број на луѓе починати за жал од КОВИД пандемијата по глава на жител. И тоа најголем број. Околу 6.000 фамилии денеска се завиени во црно […]

Власт

Заев од Гевгелија: Во едната рака го имаме НАТО, во другата успешен попис, нешто што со децении не беше возможно!

„Вечерва во 20:00 часот заврши пописот попишани се преку 99 отсто од граѓаните, попишани се околу еден милион 860 илјади граѓани, околу 570.000 домаќинства и околу 840.000 станбени единици, нека ни е честито, покажавме кој […]

Избори

Дрвошанов: Струмица ќе добие нов ДУП за еднаков развој на сите делови од општината, вистински да стане европски град, а не само декларативно

СДСМ власта во Струмица ја држат преку партиски вработувања и нерегуларности, додека граѓаните живеат се полошо вели кандидатот за градоначалник на Струмица од ВМРО-ДПМНЕ, Жан Дрвошанов во дебата на Телевизија 24 со другите кандидати за […]

Власт

Поцков: Над 70 реализирани проекти во изминатите четири години значително го унапредија квалитетот на живот, го даваме „Најдоброто“ за Гевгелија

Кандидатот за градоначалник на Општина Гевгелија на СДСМ и Коалицијата, актуелниот татко на општината, Сашко Поцков, вечерва пред своите сограѓани се осврна на изминатите 4 години и најави низа планирани проекти за следниот мандат во […]

Спорт

Наполи поразен од Спартак, Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа

– Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа во вечерашниот пораз на Наполи на домашен терен од московски Спартак со 3-2 (0-1) во рамки на 2. коло во групата Ц. […]