Македонски спортски успеси

Триумф за историја, македонските фудбалери ја совладаа Германија во Дуизбург

Македонската фудбалска репрезентација ја забележа вечерва една од најспектакуларните победи во својата историја, триумфирајќи над Германија во Дуисбург со 2:1 (1:0) во рамки на мундијалски квалификации. Македонскиот состав најави шокантен развој на настаните за големиот […]

Свет

Бајден го промовира планот за голем развој на инфраструктурата во САД

 – Американскиот претседател Џо Бајден вечерва во Питсбург, Пенсилванија ќе го презентира планот за инвестиции во различни инфраструктурни проекти во висина од 2.25 трилиони долари.   Се планира парите да се потрошат во наредните осум години […]

Вести

Стејт департментот нотира кршење на правата на Македонците во Бугарија, Каракачанов со реакција дека информациите им се од соросоидни организации

–  Властите продолжуваат да ја одбиваат регистрацијата на активистичките групи на етничките Македонци како што се Организацијата „Илинден“, Здружението на прогонувани Македонци, жртвите на комунистичкиот терор и Македонскиот етнички клуб за толеранција во Бугарија и […]

Свет

Капитол Хил евакуиран поради сомнителен пакет

– Дел од Претставничкиот дом во Вашингтон, каде се наоѓаат канцеларии, денеска привремено беше евакуиран поради сомнителен пакет. Полициските службеници од обезбедувањето на зградата истражуваа сомнителен пакет што бил пронајден пред една од салите за […]

Власт

Во мај измени на Изборниот законик, градоначалник во прв круг неприфатливо за повеќето партии

– Министерот за правда Бојан Маричиќ очекува во мај да има нова измена на Изборниот законик со која ќе бидат имплементирани препораките на ОБСЕ/ОДИХР. Ќе има измени и на изборниот модел, вели Маричиќ, доколку за тоа […]

Свет

Исламистичка група убила 25 цивили во село на истокот од Демократска Република Конго

– Дваесет и пет цивили ноќеска се убиени во напади на групата Сојузнички демократски сили (АДФ), во областа Бени на истокот од Демократска Република Конго. -Вооружените лица упаднаа во селото и убија 25 цивили во […]

Свет

Макрон: Училиштата се затворат на три недели, нови рестриктивни мерки за цела Франција

– Францускиот претседател Емануел Макрон обраќајќи и се на нацијата преку радиото и телевизијата повика на мобилизација на секого, кога се во игра многу нешта. -Здравствената криза низ која поминуваме, оваа епидемија на Ковид-19, трае веќе […]

Свет

Републикански конгресмен од Флорида се соочува со истрага за сексуална врска со малолетничка 

– Мат Гец, истакнат републиканец и млад конгресмен, се соочува со истрага започната од Министерстото за правда за наводна сексуална врска со 17-годишна девојка, објави синоќа Њујорк тајмс.  Гец (38), член на Претставничкиот дом избран од […]

Спорт

Крос: Одлуката Мундијалот 2022. да се игра во Катар беше погрешна

– Германскиот фудбалер Тони Крос оцени денеска дека одлуката организацијата на Светското првенство во 2022 година да му се додели на Катар била погрешна, но оти завршниот турнир треба да се искористи за промовирање на прашањата за човековите права […]

Македонија

Фондацијата Конрад Аденауер и Институтот за општествени истражувања МК91 спроведоа online настан: Трансатлантските односи под новата американска администрација: Импликации врз глобалната улога на Европа и проширувањето на ЕУ

Фондацијата Конрад Аденауер и Институтот за општествени истражувања МК91 го спроведоа настанот „Трансатлантските односи под новата американска администрација: Импликации врз глобалната улога на Европа и проширувањето на ЕУ“. Настанот се одржа online преку платформата Zoom. […]