Полиција со солзавец ги расте демонстрантите во Хонг Конг, на годишнината од задушените протести во метрото - МИА
Свет

Полиција со солзавец ги расте демонстрантите во Хонг Конг, на годишнината од задушените протести во метрото

Хонг Конг, 31 август 2020 () – Интервентната полиција на Хонг Конг испука солзавец за да ги растера демонстрантите на годишнината од бруталното задушување на протестите во метрото. Десетици активисти се собраа вечерва пред метро-станицата […]

Официјално: Ибрахимовиќ останува во Милан уште една сезона - МИА
Спорт

Официјално: Ибрахимовиќ останува во Милан уште една сезона

Милано, 31 август 2020 () – Сагата за иднината на Златан Ибрахимовиќ во Милано заврши. Клубот официјално објави дека потпишале со нивната sвезда за уште една сезона. Се проценува дека платата на 38-годишниот напаѓач ќе […]

„Златна потковица“ на „Астерфест“ за филмот „Мари“ на Панајотис Краварис - МИА
Општини

„Златна потковица“ на „Астерфест“ за филмот „Мари“ на Панајотис Краварис

Струмица, 31 август 2020 () – „Златна потковица“ за најдобар краток игран филм на јубилејното петнаесетто издание на струмичкиот интернационален филмски фестивал „Астерфест“, што се одржа онлајн од 28 до 31 август под мотото „Движења, […]

САД се заканија со запленување на иранската нафта за Венецуела - МИА
Свет

САД разгледуваат заострување на санкциите за нафта кон Венецуела

Вашингтон, 31 август 2020 () – Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп размислува за заострување на санкциите за нафта кон Венецуела. Специјалниот пратеник на САД во Венецуела, Елиот Абрамс, изјави САД размислуваат за укинување на […]

Ангеловски: Без разлика на моменталната форма, кога се игра за Македонија секогаш мора да се даде максимум - МИА
Спорт

Ангеловски: Без разлика на моменталната форма, кога се игра за Македонија секогаш мора да се даде максимум

Скопје, 31 август 2020 () – Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски денеска изјави дека паузата за репрезентацијата беше долга, но и дека тој не гледа во минатото и гледа кон претстојните натпревари со […]

СЗО: Новиот коронавирус е десетпати посмртоносен од грипот H1N1 - МИА
Свет

Тедрос: Олабавувањето не мерките без контрола е рецепт за катастрофа

Женева, 31 август 2020 () – Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска предупреди ограничувањата воведени за борбата против коронавирусот да не се ублажуваат прерано и посочи дека тоа е „рецепт за […]

Цакај му го честиташе изборот на Османи - МИА
Политика

Цакај му го честиташе изборот на Османи

Тирана, 31 август 2020 () – Албанскиот овластен министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај му го честиташе изборот за нов шеф на македоснката дипломатија на Бујар Османи, изразувајќи подготвеност за зголемување на динамиката […]

Трамп се закани со интервенција по насилствата во Портлaнд  - МИА
Свет

Трамп се закани со интервенција по насилствата во Портлaнд 

Вашингтон, 31 август 2020 () – Претседателот Доналд Трамп вчера и денеска објави серија твитови со критика до градоначалниците на Портланд, сојузна држава Орегон и Кеноша, Висконсин, каде деновиве се случија насилни протести против полциското […]

Во Москва претепан младиот блогер и жесток опозиционер, Јегор Жуков - МИА
Свет

Во Москва претепан младиот блогер и жесток опозиционер, Јегор Жуков

Москва, 31 август 2020 () – Угледниот руски опозициски блогер Јегор Жуков е претепан во Москва, пишува Би-Би-Си. Неговите приврзаници објавија фотографија на Фејсбук од крвавото и отечено лице на Жуков. Нападот се случил вчера […]

Ла Лига се враќа на 7-ми или 14-ти јуни - МИА
Спорт

Ждрепка во шпанска Ла Лига: „Ел класико“ на 25 октомври

Мадрид, 31 август 2020 () – Шпанската федерација извлече ждрепка за претстојната сезона во Ла Лига. Шампионатот во Ла Лига започнува на 13 септември, а натпреварите ќе се играат пред празни трибини. Барселона на Роналд […]