Шефилд казнет пораи финансиски неправилности, тимот следната сезона ќе ја почне со минус 12 бода - МИА
Спорт

Шефилд казнет поради финансиски неправилности, тимот следната сезона ќе ја почне со минус 12 бода

Лондон, 31 јули 2020 () – Англискиот фудбалски клуб Шефилд венздеј е казнет поради финансиски нерегуларности. Ова е резултат на истрагата на Англиската фудбалска лига, објави „Скај Спорт“. Клубот беше силно казнет за финансиски прекршоци. […]

Пирло се подготвува за тренерска кариера - МИА
Спорт

Пирло: Имав понуди од Премиер лигата и Серија А, но Јуве е најдобро место за почеток

Торино, 31 јули 2020 () – Новиот тренер на тимот на Јувентус за играчи до 23 години, Андреа Пирло ги сподели своите впечатоци по почетокот со работа во клубот од Торино. – Горд сум што […]

Тисенкруп ја продаде фирмата за лифтови за 17,2 милијарди евра - МИА
Свет

Тисенкруп ја продаде фирмата за лифтови за 17,2 милијарди евра

Берлин, 31 јули 2020 () – Германскиот конгломерат Тисенкруп денеска соопшти дека ја заврши продажбата на фабриката за производство на лифтови на приватни инвестициски фирми за 17,2 милијарди евра. Тисенкруп со продажбата си обезбеди финансиска […]

Италијанците поретко купуваат маски и средства за дезинфекција - МИА
Свет

Италијанците поретко купуваат маски и средства за дезинфекција

Рим, 31 јули 2020 () – Продажбата на заштитни маски во аптеките во Италија е преполовена во последните сто дена, а Италијанците купуваат десет пати помалку средства за дезинфекција отколку на почетокот на епидемијата на […]

На состанок на Комисијата за заразни болести разговарано за отворање на градинките, МТСП и општините да изнајдат решение за просторните капацитети - МИА
Македонија

На состанок на Комисијата за заразни болести разговарано за отворање на градинките, МТСП и општините да изнајдат решение за просторните капацитети

Скопје, 31 јули 2020 () – Министерството за труд и социјална политика и Општините да изнајдат решение за просторните капацитети на градинките, е препораката од состанокот на Комисијата за заразни болести и претставниците на МТСП. […]

Шпанија/Ковид-19: Вонредната состојба продолжена до 7 јуни - МИА
Свет

Германија со повик до граѓаните да не патуваат во делови од Шпанија

Берлин, 31 јули 2020 () –  Министерството за надворешни работи на Германија ги повика граѓаните да ги одложат туристичките патувања кон Каталонија, Навара и Арагон на северот на Шпанија, затоа што расте загриженоста дека патувањата […]

Во Австралија една-четвртина од заразените не го почитуваат карантинот - МИА
Свет

Во Австралија една-четвртина од заразените не го почитуваат карантинот

Мелбурн, 31 јули 2020 () – Една-четвртина од луѓето заразени со Ковид-19 во австралиската сојузна држава Викторија не ја почитува забраната за напуштање на домот, изјави премиерот на најпогодениот австралиски регион Даниел Ендрјуз. Тој посочи […]

Во Гевгелија најжешко, измерени 42 степена - МИА
Македонија

Во Гевгелија најжешко, измерени 42 степена

Скопје, 31 јули 2020 () – Температурата на воздухот денеска во Гевгелија се искачи на 42 степени, а во Демир Капија се регистрирани 40 степени Целзиусови. Високи температури имало во сите градови, така според мерењата […]

Малтешките здравствени работници се заканија со штрајк ако не се откажат фестивалите - МИА
Свет

Малтешките здравствени работници се заканија со штрајк ако не се откажат фестивалите

Валета, 31 јули 2020 () – Лекарите и медицинските сестри на Малта денеска се заканија со штрајк поради тоа што најавените четири големи музички фестивали би можеле да бидат голем ризик за ширење на новиот […]

СЗО ќе издаде нови упатства за користење на заштитните маски - МИА
Свет

СЗО: Ефектите од Ковид-10 ќе траат со децении

Женева, 31 јули 2020 () – Глобалната пандемија на новиот коронавирус е вид катастрофа, чии ефекти ќе траат долго во иднината, нагласи денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габрејесус. – Пандемијата […]