Мицкоски од Струмица: ВМРО-ДПМНЕ е пред историски најголема победа - МИА
Опозиција

Мицкоски од Струмица: ВМРО-ДПМНЕ е пред историски најголема победа

Струмица, 30 јуни 2020 ()-Ако некој некому му кажеше дека пред 30 месеци денеска ние ќе зборуваме за историски рекордна најголема победа на ВМРО-ДПМНЕ малкумина ќе се согласеа, но ние денес сме пред една таква […]

Заев од Велес: Бидете горди со членството во НАТО добивме имотен лист на државата - МИА
Парламентарни избори 2020

Заев од Велес: Бидете горди со членството во НАТО добивме имотен лист на државата

Велес, 30 јуни 2020 () – Бидете горди со членството во НАТО добивме имотен лист на државата, никој повеќе не ветува НАТО и ЕУ, тоа е завршена работа! Триесетгодишната стратешка цел  членство во НАТО  е завршена работа, […]

Опозиција

Мицкоски: Во првите 100 дена очекувајте 3 големи мултинационални компании со илјадници нови вработувања кои ќе ги донесе владата на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред струмичани вети дека веќе се договорени 3 крупни инвестиции кои во првите 100 дена на владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат отпочнати. Денеска драги струмичани, почитувани сограѓани ние дојдовме до […]

Филипче: Нападот на докторката во ГОБ „8 Септември“ крајно непочитување на здравствените работници - МИА
Политика

Филипче: Нападот на докторката во ГОБ „8 Септември“ крајно непочитување на здравствените работници

Скопје, 30 јуни 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче го осуди вечерашниот напад на докторка во ГОБ „8 Септември“ од семејство на почината пациентка од КОВИД-19, оценувајќи дека тој чин е крајно непочитување […]

Мицкоски од Брвеница: Се обврзавме на најмали даноци за бизнисмените во Европа - МИА
Политика

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се бори и ќе се бори за просперитетна држава која припаѓа на сите граѓани

Скопје, 30 јуни 2020 – () – Пред нас се парламентарни избори, на кои што ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот и коалицијата за обнова на Македонија, е пред историски најголема победа која што ќе се случи […]

Царовска: Очекувам целосна реализација на нашата програма - МИА
Парламентарни избори 2020

Царовска: Очекувам целосна реализација на нашата програма

Скопје, 30 јуни 2020 () – Носителката на листата на кандидати за пратеници во Изборна единица 1 од коалицијата предводена од СДСМ Мила Царовска вечерва беше на маалска средба во населбата Пролет, каде изјави дека […]

Опозиција

Николоски со порака до Заев: Не ги троши украдените пари за пи-ар стратегии, ќе ти требаат после избори за адвокати тебе и на твоите пајташи

Ќе победиме во Струмица и во цела 4 ката. Прави Зоран Заев анкети како што правиме ние и знае дека дебело губи и на ниво на држава и во четвртата изборна единица и затоа слушам […]

Бејџан Илјас од Врапчиште: Турците активно учествуваат во политичкиот живот во нашата држава - МИА
Парламентарни избори 2020

Бејџан Илјас од Врапчиште: Турците активно учествуваат во политичкиот живот во нашата држава

 30 јуни 2020 Добра вечер прекрасни граѓани на оваа прекрасна општина, општина Врапчиште. Турците активно учествуваат во политичкиот живот во нашата држава и се важна алка во нашето мултиетничко општество и продлабочување на традиционалните пријателски […]

Зибери од Куманово: Ветинг кај сите тие што во име на граѓаните вршат јавни професии - МИА
Власт

Зибери од Куманово: Ветинг кај сите тие што во име на граѓаните вршат јавни професии

Куманово, 30 јуни 2020 () – Првиот кандидат за премиер Албанец, Насер Зибери, вечерва од Куманово изјави дека се залага за суштински реформи од повеќе области, политички, економски, социјален аспект од кои бенефит ќе имаат сите граѓани […]

Нетанјаху подготвен за мировни преговори со Палестинците - МИА
Свет

Нетанјаху: Ги продолжуваме разговорите за припојување на делови од Западниот Брег

Тел Авив, 30 јуни 2020 () – Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека разговорите со САД за плановите за анексија на окупираниот палестински Западен Брег ќе продолжат „овие денови“, посочувајќи дека нема да биде […]